>100 000 TERMÉK

BIZONSÁGOS VÁSÁRLÁS

KEDVEZŐ ÁRAK

SZAKMAI SEGÍTSÉGNYÚJTÁS

Nav switch
Kosaram 0
0 Ft
Vedd fel velünk a kapcsolatot:

+36 96 884 096

Ügyfélszolgálat nyitvatartása:

HÉTFŐ - PÉNTEK 8:00 - 17:00

Fürdőszoba fogyatékkal élők számára

Fürdőszoba fogyatékkal élők számára

A fogyatékkal élők, különösen a kerekesszékesek esetében az olyan prózai tevékenység, mint a WC-használat vagy a kézmosás, nem egyszerű és magától értetődő dolog, ha a fürdőszoba nincs megfelelően kialakítva számára.
Amikor egy fogyatékkal élő személy számára új fürdőszoba felszerelését vagy meglévő felújítását tervezi, mindenekelőtt ügyeljen arra, hogy elegendő helyet biztosítson a kerekesszék manőverezéséhez, valamint a higiéniai tevékenységek elvégzését lehetővé tevő és megkönnyítő speciális felszereléseket.


A fürdőszobát használó személy biztonsága érdekében - mankóval, különösen kerekesszékben - a padlót csúszásgátló anyagból készítsük, vagy csúszásgátló szőnyeget helyezzünk a csempére. Ennek azonban jól kell tapadnia a felülethez, redői vagy göndörségei akadályt és veszélyt jelentenek. Szintén fontos az egy szint megtartása, ezért a mozgássérültek számára kialakított fürdőszobában minden lépcsőfokot, egyenetlenséget, küszöböt, emelvényt megszüntetünk.

Fürdőszoba térkezelés

A fogyatékkal élők fürdőszobájának tágasnak és elég nagynak kell lennie ahhoz, hogy a kerekesszék szabadon mozoghasson. Emiatt a szoba közepén kb. 1,5 x 1,5 m-es szabad térnek kell lennie. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy az ajtónyílás nagyobb legyen, mint egy normál fürdőszobában - hogy mozgássérült is be tudjon lépni a fürdőszoba kerekesszékes, az ajtónak kb. 0,9 m szélesnek kell lennie, és a bejáratnál ne legyen küszöb.
Amikor egy fogyatékkal élő személy számára új fürdőszoba felszerelését vagy meglévő felújítását tervezi, mindenekelőtt ügyeljen arra, hogy elegendő helyet biztosítson a kerekesszék manőverezéséhez, valamint a higiéniai tevékenységek elvégzését lehetővé tevő és megkönnyítő speciális felszereléseket.

Ha azonban nem szüntethető meg, enyhe lejtős küszöbsávokat kell alkalmazni a szintkülönbség megszüntetésére és ezzel a behajtás megkönnyítésére. A küszöb magassága nem lehet 2 cm-nél magasabb, ellenkező esetben előfordulhat, hogy egy kerekesszékes személy nem tud túllépni rajta. Azonban a túl széles, 1 m-nél nagyobb ajtók is akadályt jelenthetnek - túl nehézek lesznek. Az is a legjobb, ha a helyiségen kívülre nyílnak, különben zavarják a fürdőszoba belsejét, és megakadályozzák, hogy szabadon fordulhasson a babakocsin.

És még egy megjegyzés a kialakított térrel kapcsolatban: ha a fürdőszoba és a WC külön helyiség a lakásban, érdemes megfontolni ezek összekapcsolását - ez megnöveli a fürdőszobában a mozgásteret, így a WC és más szaniterek használata összehasonlíthatatlanul könnyebbé és kényelmesebbé válik. Kis lakásokban előfordulhat, hogy a fürdőből néhány felszerelést is ki kell venni, hogy növelje a hasznos felületét, például mosógépet, szekrényeket, szennyeskosárt, és a fürdőkádat zuhanyozóra kell cserélni.

Kerámia kiválasztása – mosdó és WC mozgássérültek számára

A fogyatékkal élők számára kialakított fürdőszobákban speciális WC-kagylót és mosdót kell szerelnünk. Ezek a kerámia elemek eltérő méretekkel, profilozással rendelkeznek, és jobban ellenállnak a terheléseknek és az ütéseknek, mint a standard termékek..

A fogyatékkal élők számára készült WC-csészék általában 70 cm hosszúak a hátsó faltól, ami lehetővé teszi a tolószék elhelyezését a WC mentén. A tálnak a babakocsi ülésével egy magasságban kell lennie, ami a gyakorlatban általában 45-50 cm-re jelent a padlótól, ami valamivel magasabb, mint egy normál tál.

Mosdó magassága mozgáskorlátozottak számára

A fogyatékkal élőknek szánt fürdőszobában a mosdókagyló típusa és beépítési módja alapvető fontosságú. Jellemzően az ilyen mosdókagylók laposabbak és valamivel szélesebbek, mint a szabványosak, emellett profilozott előlappal is rendelkeznek, így lehet rajta pihentetni a kezét-karját.
A mosdókagyló előtt legalább 90 x 120 cm-es helynek kell lennie, amely lehetővé teszi a babakocsi könnyű manőverezését. Magának a mosdókagylónak a kerekesszékes ember térde felett kell lennie, azaz legalább 70 cm-re a padlótól, de nem helyezhető túl magasra (85 cm fölé), ami megnehezítené vagy akár lehetetlenné tenné a használatát.

A fogyatékkal élők számára kialakított mosdókagyló mélysége nem lehet 60 cm-nél mélyebb, különben a használó nem fér hozzá a csaphoz. Érdemes a talapzatot vagy féltalapzatot is elhagyni, mivel ezek az elemek megakadályozzák a mosdókagyló teljes és kényelmes elérését kocsival. Az ilyen mosdókagylót érdemes speciális kihúzott fogantyús csappal vagy mozgásérzékelős modellel is felszerelni.

Ne felejtsen el kilincseket és kapaszkodókat elhelyezni a WC és mosdókagyló közelében, amelyeknek köszönhetően a fogyatékkal élő személy önállóan és biztonságosan végezheti el a napi élettani és higiéniai tevékenységeit.
A mosdókagyló előtt legalább 90 x 120 cm-es helynek kell lennie, amely lehetővé teszi a babakocsi könnyű manőverezését. Magának a mosdókagylónak a kerekesszékes ember térde felett kell lennie, azaz legalább 70 cm-re a padlótól, de nem helyezhető túl magasra (85 cm fölé), ami megnehezítené vagy akár lehetetlenné tenné a használatát.

Fürdőkád mozgássérültek számára

A fürdőkád ugyanolyan jó, sőt néha még jobb megoldás lehet a fogyatékkal élők számára. Csak olyan modellt kell választani, amely figyelembe veszi a fogyatékkal élő személy igényeit. Milyen paraméterekre érdemes odafigyelni? Először is a fürdőkád magasságában. A mozgásukban korlátozott emberek számára a legnagyobb akadály, amely gyakran akadályozza őket abban, hogy önállóan használják a fürdőkádat, a bejutás.
Ha az, akinek a fürdőszobát felújítják, kerekesszéket használ, akkor a kád falainak magassága a kerekesszékes üléshez hasonló magasságban kell, hogy legyen, ami valójában jóval alacsonyabb, mint egy normál kád esetében. A legtöbb esetben a fogyatékkal élők alacsony fürdőkádjának széle körülbelül 50-60 cm magasságban legyen. Miért? Ez jelentősen megkönnyíti a hatékony áthelyezést a babakocsiról a fürdőkádba speciálisan beépített ülésre. Ennek a megoldásnak a hátránya azonban a fürdés közben felfröccsenő víz lehet.

Még jobb megoldás lehet egy nyitható ajtós fürdőkád felszerelése. Ebben az esetben kiküszöböljük a fröccsenő víz problémáját, és egyúttal még könnyebb hozzáférést biztosítunk a fürdőkádhoz. Hogyan? Az ajtós kád egy speciális kialakítás, amely lehetővé teszi a fürdőkádba való be- és kiszállást a zuhanykabinhoz hasonlóan.
A fürdőkád két hosszabb oldalának egyikén üvegajtó található. Helyükön a fürdőkád küszöbét megfelelően profilozzák és amennyire csak lehet leengedik, hogy a használónak ne kelljen magasra emelnie a lábát a fürdőkádba való be- és kilépéskor.

Fontos, hogy az üvegajtós kád kiváló minőségű zsanérokkal és tömítésekkel van felszerelve, ami azt jelenti, hogy nem szivárog és ellenáll a terhelésnek. Ezenkívül ez a kialakítás lehetővé teszi, hogy a gondozó szükség esetén nagyon közel kerüljön a fürdőhelyhez.

Mire kell még odafigyelni, ha fürdőkádat választunk egy kerekesszékes vagy mozgáskorlátozott ember számára? Mindenekelőtt az ajtó szélessége vagy az ülés magassága.

Hogyan ügyeljünk a biztonságra fürdés közben?


Függetlenül attól, hogy a fürdőszobában kád vagy zuhanyzó van, ne felejtsük el azt, hogy a családtagjaink kényelmesen és biztonságosan érezzék magukat fürdés közben, ezért ügyelnünk kell arra, hogy mind a kád, mind a zuhanyzó felülete csúszásmentes legyen.
Helyezzünk el csúszásgátló szőnyeget, és a mozgássérülteknek szánt zuhanytálcák is barázdált, csúszásgátló textúrájúak. Szükséges továbbá fogantyúk vagy létrák felszerelése a fürdőkád és a zuhanykabin közelébe, hogy a fogyatékkal élő személy megtámaszthassa magát, amikor a kerekesszékből az ülésbe költözik.

Kiegészítő kellékek fogyatékkal élők számára

A fogyatékkal élők által használt fürdőszobának teljesen működőképesnek, biztonságosnak és jól megtervezettnek kell lennie – hogy a mozgás ne jelentsen gondot. Az ergonómikus tértervezésen és a megfelelő szaniterkerámiák kiválasztásán túl fontos a fürdőszoba felszerelése a fogyatékkal élők számára megfelelő kiegészítőkkel, mint például korlátok, fogantyúk, ülések, csúszásgátló szőnyegek.

Mit kell figyelembe venni, amikor kiválasztják őket? Először is a minőség. A fogyatékkal élők fürdőszobai kiegészítőinek nagyon tartós anyagokból kell készülniük, amelyek elbírják a felhasználó teljes testsúlyát. Másodszor a biztonság. A fogantyúk, korlátok vagy ülések felületén nem lehetnek éles szélek.
Ezenkívül a fogantyúkat és a kapaszkodókat speciális csúszásgátló bevonattal vagy bordázott felülettel kell ellátni, mert ez szilárd fogást tesz lehetővé. Az összes tartozék beszerelésének módja is jelentős hatással lesz a használat biztonságára. Csak speciálisan megerősített falakba szerelhetők be. Harmadszor, az ergonómia. Helyet kell biztosítanunk ennek a berendezésnek a telepítéséhez és kényelmes használatához.

A WC-ülőkének tartósnak és stabilnak kell lennie, hogy ne mozduljon el, amikor a tolószékről a WC-re vált. A mozgássérült táblák elején gyakran van rés – ez a megoldás megkönnyíti a higiéniai tevékenységek elvégzését. A legjobb, ha az öblítő gomb és a WC-papír tartó a WC oldalán, a padlótól legfeljebb 120 cm magasságban található.

Korlátok és fogantyúk fogyatékkal élők számára

A fogantyúk és kapaszkodók a fogyatékkal élők fürdőszoba felszerelésének rendkívül fontos elemei. Megkönnyítik, sőt néha lehetővé teszik a fiziológiai és higiéniai tevékenységek végzését. Az ilyen támasztékok kiválasztását és felszerelését alaposan meg kell fontolni, mert kiderülhet, hogy a túl sok kapaszkodó vagy azok helytelen elrendezése akadályozhatja a fürdőszoba használatát.

Ezért, mielőtt felveszi őket, a legjobb, ha konzultál azzal a személlyel, aki használni fogja őket, és ő tudja a legjobban, hogy mi lesz számára hasznos, és mi lesz felesleges. Kapaszkodók széles választéka érhető el a piacon: fali, padlózati, mozgatható, rögzített, egyenes vagy törött - használatuk során mindenekelőtt a felhasználó biztonságát és kényelmét kell figyelembe vennünk.

Az alapkérdés a beépített kapaszkodó biztossága és stabilitása, hiszen nem szakadhat ki a falból a rátámaszkodó ember súlya alatt. Ezért ha a fürdőszobában könnyű válaszfalak vannak, azokat meg kell erősíteni, vagy padlóra szerelhető fogantyút kell használni.

A fogyatékkal élők kapaszkodóinak és fogantyúinak nem lehetnek éles szélei, különben beakadhatnak vagy megsérülhetnek. A tapadásbiztonság növelése érdekében bordázott vagy csúszásgátló kapaszkodókat is használhat.
A kapaszkodókat és fogantyúkat olyan magasságban kell felszerelni, hogy a mozgássérült személy kényelmesen és teljes szabadsággal tudja használni. Ugyanez a figyelem vonatkozik az összes többi kiegészítőre is, amellyel a fürdőszobát felszereljük, mint például szappantartó, papír- és törölközőtartó, elsősegélynyújtó készlet, elektromos aljzatok – ne feledje, hogy ezeknek mindig a kerekesszékben ülő ember karjának magasságában kell lenniük. , azaz legfeljebb 120 cm-re a padlótól. Érdemes a mosdókagyló fölé állítható, dönthető tükröt is használni, hogy a mozgássérült egész alakját láthassa benne.

Előző Hogyan tisztítsuk meg a zuhanykabint?

A zuhanykabin egy olyan hely a fürdőszobában, amelyet nehéz tisztán tartani. Minden egyes fürdés során szappanos víz folyik le a kabin falain – gyakran nehezen eltávolítható maradékot képez. Tehát mit kell használni a tisztításhoz?

Következő Fürdőszoba káddal és zuhanyzóval

Vannak akik szeretnek gyorsan lezuhanyozni és vannak akik a hosszú fürdőzés hívei.  Mi van akkor, ha a fürdőszobában szeretnénk kádat és zuhanyzót is? Hogyan lehet elhelyezni őket a helyiségben? Milyen megoldásokkal kell alkalmazni, hogy megőrizzük a fürdőkádas és zuhanyzós fürdőszoba funkcionalitását és esztétikáját?

  • Világszerte elismert márka az Oltens – Red Dot 2025 a jövő dizájnjáért díj
    Világszerte elismert márka az Oltens – Red Dot 2025 a jövő dizájnjáért díj

    A mai fürdőszoba sokkal több, mint egy helyiség – ugyanolyan fontosságú, mint a nappali vagy a konyha. Egy olyan hely, ahol az esztétika találkozik a modern technológiával, az egyéni igényekre és elvárásokra szabott teret teremtve. A kortárs fürdőszoba belső terei ötvözik az eleganciát, a kényelmet és a funkcionalitást, és nem csak a kiegészítő anyagok vagy a tér elrendezése kulcsfontosságú, hanem a választott termékek minősége és kialakítása is.

    Tovább
  • Hogyan lehet berendezni egy funkcionális kis fürdőszobát
    Hogyan lehet berendezni egy funkcionális kis fürdőszobát

    Már nem jelent problémát a kis fürdőszoba kialakítása! A feladatot nagyban megkönnyíti a különböző méretű termékek széles választéka, beleértve a kompakt termékeket is. Leírjuk, hogyan rendezzünk be egy kis fürdőszobát, hogy kényelmes és szép legyen.

    Tovább
  • 2025-ös trendek a fürdőszobatervezésben. A belsőépítészek elárulják, mi lesz a mostani divat!
    2025-ös trendek a fürdőszobatervezésben. A belsőépítészek elárulják, mi lesz a mostani divat!

    Viac farieb, odvážnejšie formy, prírodné materiály, originálne povrchové úpravy. A to všetko pri dodržaní hlavného princípu spočívajúceho v individualizácii, t. j. prispôsobení interiéru precízne potrebám a vkusu používateľov. Opýtali sme sa 5 interiérových dizajnérov na trendy, ktoré budú udávať tón modernej kúpeľni v roku 2025. Prinášame vám prehľad toho, čo nám prezradili a ukázali. 

    Tovább
  • A legjobb a legjobbaktól: 2024 legjobb termékei, melyeket ismerned kell!
    A legjobb a legjobbaktól: 2024 legjobb termékei, melyeket ismerned kell!

    Gazdagabban lépünk be az új évbe elismert szerelvény-, kerámia-, bútor-, kiegészítő- és lámpagyártók bestseller javaslataival. A jól megtervezett és minőségi termékek segítenek, hogy a fűrdőszobád még funkcionálisabb, kényelmesebb és szebb legyen . Az áruház kínálatának legérdekesebb modelljeit a absulo.hu kategóriamenedzsere választotta ki számodra.

    Tovább